Wynalezienie led to niezywkle ważne wydarzenie dla wszystkich. Docenili to znawcy przyznając nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki

Nowatorska technologia led, światło, telewizory led czy ekrany led, to nie są nic nie znaczące odkrycia. Przekonaliśmy się o tym w roku 2014, kiedy uhonorowano naukowców z Japonii i USA, za wynalezienie diod led. Dzięki temu odkryciu możliwe stało się stworzenie pozostałych interesujących wynalazków, typu białe żarówki diodowe lub lampy błyskowe w ”komórkach”. Tak naprawdę, naukowcy dostali nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki, a więc właściwie najbardziej ważne uhonorowanie w świecie nauki.
nowoczesna technologia
Autor: Rafael Mizrahi
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Zrobienie niebieskich led było bardziej ciężkie niż stworzenie diod święcących w pozostałych barwach, czyli w zielonym i czerwonym. Było jednak konieczne, by można było stworzyć diodowe źródła światła białego. Obecnie żarówki led coraz mniej kosztują, więc zaczynają zamieniać lampy żarowe, czyli tradycyjne żarówki, ale też fluorescencyjne – świetlówki (ekran led mysłowice katowicka).

Kiedy zainteresuje Cię ten temat, obejrzyj ponadto (http://www.mercor.com.pl/pl/produkty/wentylacja-po%C5%BCarowa/wentylatory-bytowe/) inne nasze portale, które prezentują to zagadnienie - z pewnością również Cię zaciekawią.

Są od nich na pewno bardziej energooszczędne, bo nie nagrzewają się w czasie pracy, a energię wymieniają przede wszystkim na oświetlenie.

Posiadają też bardziej znaczną trwałość i odporność na warunki środowiska, przykładowo temperatury. To właśnie dzięki lampom led możliwe jest nie jedynie bardziej oszczędne oświetlanie miast, budynków czy mieszkań w państwach rozwiniętych, możliwe jest także konstruowanie tanich, energooszczędnych lamp, które są w stanie stosować mieszkańcy ubogich krajów. Jak twierdzą członkowie komitetu noblowskiego, nagroda Nobla jest przyznawana przede wszystkim za odkrycia, jakie służą ludzkości. Odkrycie led oddziałuje na dużą część naszego życia, korzystnie przecież jeszcze powiedzieć, iż technologia stosowana jest w innych dziedzinach, jak telekomunikacja czy systemy sterylizujące wodę (ekran led myślenice niepodległości). To tylko potwierdza, z jak ciekawym zjawiskiem mamy do czynienia.


Polecamy też

Najnowocześniejsze techniki wyświetlania obrazów

telebimy elektroniczne
Autor: Mikey
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Wysokiej klasy telebimy które służą przesyłaniu treści marketingowych skierowanych do szerokiej rzeszy adresatów to dzisiaj jedyna technologia powszechnie stosowana, która pozwala na wysyłanie obrazów o niezwykle dobrej jakości przy zachowaniu świetnej widzialności poprzez zastosowanie wysokiej siły diod ledowych.

elektroniczna reklama
Autor: Paolo Tonon
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Być może codziennie o tym się nie zastanawiamy, ponieważ ta technologia jest coraz bardziej rozpoznawalna, mimo to jak widzimy, pomaga w życiu na wielu płaszczyznach. A to przecież najbardziej istotne dla każdego z nas, dla naszej wygody, ale również bardziej odpowiedniego spędzania czasu. Nagroda Nobla dla odkrywców led jest w pełni uzasadniona. Korzyści biorące się z tej technologii są odczuwalne dosłownie wszędzie. Właściwie, przeanalizujmy nasze codziennie życie, chyba nie jest już dla nas dziwne, że tak powszechnie korzystamy z tej technologii.
2022/08/09, 07:57
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.