Jakie mamy rodzaje urządzeń do mierzenia temperatury metodami elektrycznymi? Jakie można tu wymienić?

Sprawdzenie temperatury w wielu okolicznościach jest bardzo ważne. Można mierzyć dajmy na to temperaturę powietrza czy mierzymy gorączkę, natomiast co z tymi mniej znanymi rodzajami wykonywania pomiarów? Weźmy przykładowo pomiar temperatury metodami elektrycznymi. Istnieje do tego celu wiele rodzajów czujników. Poznajmy je.

Są więc termorezystory, jakie dzielimy na metalowe i półprzewodnikowe. Pośród tych pierwszych rozróżniamy platynowe, niklowe i miedziane, natomiast kolejny rodzaj to: PTC i NTC. Metale stosowane do produkowania rezystancyjnych czujników powinny charakteryzować się wysoką temperaturą topnienia, dobrym współczynnikiem temperaturowym, a także stabilnością charakterystyki termometrycznej. Najczęściej do ich skonstruowania używa się platynę, jest to metal o małej aktywności chemicznej, odznacza się dłuższym czasem pracy i wysoką temperaturą pracy.

Polecamy też

Zadbaj o środowisko

sortownik odpadów
Autor: Franke Polska Sp. z o.o.
Na podstawie danych z: http://www.franke.pl/franke-13455-sortowniki-odpadow.html
Dbanie o środowisko naturalne nie jest już jedynie dziwną modą. Jeszcze do niedawna tych, którzy pasjonowali się ekologią i wprowadzali jej reguły w swoje codzienne życie, uważaliśmy jak niegroźnych szaleńców. Dziś jednakże ochrona środowiska to obowiązek. Świetnie wiemy, w jakim stanie jest nasza planeta. Rasa ludzka nie przyniosła Ziemi niczego dobrego, dlatego teraz powinniśmy zacząć naprawiać swoje grzechy.


czujnik temperatury
Autor: tomasz przechlewski
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Czujniki platynowe zrobione są z platynowego drutu, który umieszczony jest w ceramicznej osłonce w kształcie pręta. Często używany jest przetwornik pt100. Następny typ to termoelementy. Mowa tu o parze drutów wykonanych z różnego rodzaju metali, złączonych na końcach przy pomocy spawania, zgrzewania lub skręcania. Na łączeniu tego typu drutów może powstać różnica potencjałów. Takie urządzenia cechuje duża niezawodność, dokładność i elastyczność konstrukcji. z tego względu można ich użyć w różnego rodzaju warunkach. Istnieją również pirometry. Wykorzystuje się tutaj zależność pomiędzy wypromieniowaną energią oraz temperaturą. Wraz z wzrastaniem temperatury podnosi się moc ogólna promieniowania, jak również moc promieniowania na różnorodnych zakresach fal.

Maksimum mocy emitowanej może przemieścić się w kierunku fal krótkich. Gdy użyjemy tych zależności mogą powstać trzy podstawowe typy pirometrów. Wyróżniamy pirometry radiacyjne, monochromatyczne oraz bichromatyczne. Najważniejszym elementem każdego z tych typów urządzeń jest przetwornik energii promienistej używający sygnału elektrycznego - ciąg dalszy. Używane są najczęściej przetworniki fotoelektryczne, które zamieniają samą energię promieniowania w sygnał elektryczny, a także przetworniki, gdzie zamieniana jest moc promieniowania w energię cieplną.

Powyższy opis wydaje się skrótowy, lecz jest bardzo dobrym zaczątkiem do późniejszego zagłębiania tej ciekawej dziedziny.
2023/03/28, 17:21
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.