Który kupić obiektyw do aparatu? Na co koniecznie patrzeć przed zakupem? Co jest najistotniejsze?

Dzisiaj kupno aparatu to żadna trudność, więc sporo osób pragnących robić wciąż lepsze zdjęcia przerzuca się z kompaktów na proste lustrzanki. Jednak w tym miejscu pojawia się problem, to znaczy jakiego rodzaju obiektyw wybrać. Większe kłopot może się pojawić, jak wymagamy, by nasza lustrzanka zarazem miała, na przykład zoom taki jak teleobiektyw jak i funkcję makro, jakby to było w kompakcie. Niestety, tak się nie da gdyż do lustrzanej potrzeba całego zestawu obiektywów, jakie mogłyby spełnić wszystkie wymagania. Pośród nich natomiast połapać się nie jest tak łatwo.

Aparat foto
Autor: Alexandre Dulaunoy
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Czasem więc może oznaczać to, iż nie tylko sposób przyłączenia obiektywu do korpusu okaże się inny, lecz i przykładowo mechanizm automatycznego regulowania ostrości. Pierwszym naszym krokiem więc powinno być zobaczenie w specyfikacji aparatu, jaki posiada typ mocowania, w takim wypadku jeśli będziemy kupować obiektyw sigma 17-50mm będziemy pewni, że będzie pasował - polecany obiektyw sigma 17-50mm na tej stronie.

Stworzyliśmy wpis o podobnej tematyce. Jest on na nowej witrynie. Kliknij więc w podany link i dowiedz się szczegółów (https://newhse.pl/) z tym powiązanych.Kolejna sprawa, z jakiej musimy zdać sobie sprawę to fakt, iż takie same obiektywy założone w aparacie analogowym oraz cyfrowym będą dawać inne obrazy. Bierze się to stąd, iż produkcja matryc światłoczułych używanych w lustrzankach cyfrowych o wielkości klatki filmu 35 mm jest dosyć droga, dlatego też producenci bardzo często robią je mniejsze. Tak więc fotografie z cyfrowego obiektywu mają mniejszy kadr, coś jakbyśmy użyli dłuższą ogniskową. Na szczęście stosowany jest prosty przelicznik, zwany ekwiwalentem, jaki pozwala dowiedzieć się, jaką ogniskową konkretny obiektyw sigma 70-300 dałby po założeniu na aparat cyfrowy - dodatkowe informacje na temat obiektywu sigma 70-300. Zależnie od tego, który obiektyw kupimy możemy robić inne zdjęcia.


Polecamy też

Niektóre zdarzenia powinniśmy zachować na wspaniałych fotografiach. Niekiedy więc naprawdę warto wynająć zawodowego fotografa

fotograf
W życiu istotne są jedyniemomenty, które jesteśmy w stanie uwiecznić na zdjęciach. Te chwile, które możemy wspominaćprzez lata wyznaczają rytm naszego życia, porządkują zdarzenia, przyzywają wspomnienia. Większość zdjęć robimy sami i są to najczęściej spontaniczne „fotki”. Szczególnie dzisiaj, gdy w każdym telefonie komórkowym jest aparat, możemy zdjęcia robić cały czas, o każdej porze i w każdym miejscu.

Ogólnie rzecz biorąc dostępne są różne obiektywy, przykładowo szerokokątne, które używa się do fotografowania wnętrz i krajobrazów. Istnieją również obiektywy standardowe o ekwiwalencie 35-80 milimetrów do fotografii reporterskiej. Na koniec należy wspomnieć o teleobiektywach i superteleobiektywach. Te pierwsze mają ekwiwalent o wartości 100-300 milimetrów, służą do fotografii sportowej i przyrodniczej, zaś te drugie są raczej dla osób, które są profesjonalistami. Niezależnie od tego, jakie wybierzemy warto zanim się zdecydujemy zdobyć trochę informacji oraz poszukać opinii osób znających się na tej kwestii.
2022/08/27, 08:05
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.