Kilka porad w kontekście bezpieczeństwa naszego komputera

komputery są urządzeniami podobnymi, jak każdy inny sprzęt. Aby dobrze funkcjonowały, należy się o nie odpowiednio troszczyć.


Chodzi tutaj o przecieranie za pomocą szmatki monitora czy o utrzymanie ostrożności z różnego typu cieczami przy klawiaturze.
samochód
Autor: Calvad.pl
Na podstawie danych z: Calvad.pl


Należy pamiętać również o systemie operacyjnym, pulpicie czy internecie. Dzięki poniższym wskazówkom można osiągnąć kolejny poziom wtajemniczenia, gdyż możesz stać się pełnoprawnym administratorem swojego systemu. Komputer, jeśli jest przyłączony do internetu, może niestety stać się zaatakowany przez tzw. konie trojańskie czy wirusy. Mogłyby one (jeżeli komputer jest na stałe podłączony do internetu) w sposób ukryty połączyć się z nie zaufanym serwisem. Jeśli nie ufasz swemu firewallowi, rzeczywiście warto sprawdzić, z kim się łączy nasz komputer przy wykorzystaniu zainstalowanych w systemie narzędzi. Po uruchomieniu wiersza poleceń trzeba wpisać polecenie: "netstat - na". Na liście zostaną przedstawione wszystkie bieżące istniejące połączenia razem z ich statusem.


Wyrażony będzie także docelowy adres IP oraz numer portu. Jeżeli przypuszczasz, że co poniektóre z połączeń nie powinny być wykorzystane, należy spróbować wpisać: "netstat -ab". Będą wypisane nazwy docelowych hostów i aplikacji, z jakich połączenie zostało zainicjowane. Jak wiemy, systemowe zasady zachowywania bezpieczeństwa są przechowywane w przystawce gpedit.msc, która jest do wykorzystania w konsoli administrowania MMC. Tego typu przystawka zapisuje ustawienia reguł w pliku registary.pol, lecz należy niezwykle ostrożnie się z nim obchodzić.

Zaciekawiły Cię opisy podane w naszym artykule? Jeżeli tak, to czytaj także Pozycjonowanie strony firmy analogiczne wiadomości, tyczące się tego działu. Zapraszamy do nowej witryny.

Nawet jeżeli posiadamy na komputerze zainstalowane nowe programy antywirusowe oraz antyszpiegowskie, należy czasem na własną rękę skontrolować, czy jakiemuś podejrzanemu oprogramowaniu nie udało się prześlizgnąć przez nasze zabezpieczenia.
Osobom łączącym się z siecią za pomocą modemu radzimy w menu kontekstowym domyślnego połączenia z internetem wybrać opcję "Właściwości", zaś w następnej kolejności na karcie "Opcje" upewnić się, że zaznaczono punkt "Monituj o nazwę użytkownika", hasło czy certyfikat.
2022/07/27, 07:57
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.