Czym jest świadectwo wzorcowania oraz w jakim miejscu posiada ono swe zastosowanie?

Czy pamiętasz, skąd wiadomo, że jeden kg to akurat jeden kilogram? Otóż wzorzec kilograma jest przechowywany w skarbcu Między krajowego Biura Miar i Wag w Sevres niedaleko stolicy Francji.


wodomierz
Na podstawie danych z: flickr.com


Polecamy też

Jaką lodówkę wybrać?

pompy do lodówek
Autor: Tabasco PR
Na podstawie danych z: Tabasco PR
Chłodziarka jest to jeden z tych wyposażeń AGD, bez którego nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie magazynowania jedzenia, a zatem i przygotowywania potraw.


100 lat wstecz, gdy schładzarki dopiero pokazały się na rynku, zachowanie świeżości dań było dużym wyzwaniem.


Konkretnie jest ich tam 6 i od 1889 r. był wyjmowany tylko trzykrotnie.


Nasza ojczyzna zakupiła swoją kopię wzorca 1kg w 1951 r. oraz stąd pobrana została jego nazwa - "51". A z jakiego miejsca jest wiadome, iż jeden kilogram to właśnie 1 kilogram? Otóż standard został stworzony, jak to było wymienione uprzednio, w Biurze Miar i Wag, zatem poprzez ludzi nauki w rządowym instytucie. Jego kopie z kolei mają tzw. świadectwo wzorcowania, czyli certyfikat potwierdzający pewnik, że z danego narzędzia można by korzystać jako ze wzoru.

Czy szukasz świeżych danych na opisywany temat? Jeśli tak, to przenieść się do portalu (https://www.gohero.pl/dji-mavic-2-pro), na którym odnajdziesz fascynujące wiadomości, które zapadną Ci w pamięć na długo.

Takie świadectwo wzorcowania posiada wyniki tak zwanego skalowania narzędzia pomiarowego i poświadczający, że skalowany przyrząd spełnia określone wymagania pomiarowe. Należałoby dodać, że świadectwo wzorcowania to 1 z fundamentalnych certyfikatów, jakie pozwalają na zachowanie tak zwanej jedności pomiarowej.


świadectwo wzorcowania
Autor: Sony
Na podstawie danych z: Sony


Pozostałymi słowy, gdyby nie świadectwo wzorcowania, które powinny mieć wszyscy wytwórcy różnorodnych wag, w rzeczywistości jeden kg oznaczałby dla różnorodnych osób coś zupełnie odmiennego. A wszakże często od wagi zależy koszt jakiegokolwiek towaru. Czy to w jakimkolwiek markecie czy to w placówce pocztowej przy nadawaniu paczki. Jak się zatem okazuje, świadectwo wzorcowania to bardzo istotny dokument także dla ludzi nieuświadomionych tego pewnika.


Naturalnie analogiczne świadectwo wzorcowania powinny posiadać także odmienne ogólnie znane wymiary lub [briscad] urządzenia. Dla przykładu co byłoby, gdyby prędkościomierze w pojazdach nie zostały skalibrowane według tego samego wzoru?
2019/11/17, 07:30
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.