Jakie stosuje się obecnie rodzaje telekomunikacji i dlaczego są one korzystniejsze od telefonów?

Ludzie mogą komunikować się ze sobą na wiele różnorodnych sposobów. Jednym z nich może być wykorzystywana od kilkudziesięciu lat technika radiowa, która wykorzystywana jest do dzisiaj przez m.in. przeróżne służby mundurowe albo lecznicze.


Dla niektórych osób radiokomunikacja to hobby, które mogłoby łączyć się z ich działalnością zarobkową. Jest to jednak bardzo szeroka branża, którą można by rozdzielić na kilka głównych działów. Do pierwszego z nich można by zaliczać narzędzia, których mają prawo używać osoby prywatne (bez wyrabiania dodatkowych pozwoleń) urządzenia PMR czy niezwykle znane CB radia. Telefony PMR pozwalają na przeprowadzanie połączeń w zasięgu ok. 1 kilometra. Radia CB natomiast to niemalże obowiązkowe wyposażenie wszystkich zawodowych kierowców, a ich zakup może się zwrócić w terminie zaledwie paru dni. Innym działem mogłaby zostać radiokomunikacja amatorska, która funkcjonuje na analogicznej zasadzie co radia CB, jednak dostęp do wykorzystywanych w tamtym miejscu fal radiowych wymaga wyrobienia koncesji oraz zaliczenia stosownego egzaminu. Dla oddanego krótkofalowca prawdziwą radością jest przeprowadzenie udanej rozmowy na naprawdę długim dystansie, np. Europa-Stany Zjednoczone.


Trzecim rodzajem jest łączność profesjonalna, w której nie ma miejsca na jakiekolwiek błędy. Taki wariant transmisji jest wykorzystywany przez różnorodnego rodzaju służby, np. pogotowie, straż graniczną czy wiele innych.
Radiokomunikacja profesjonalna jest o tyle korzystniejsza od przykładowo telefonii komórkowej, że nie ma tutaj opłat nawiązywania połączenia, ani tym bardziej samej rozmowy. Zdecydowana część służb wykorzystuje pasma UKF. Odległości między stacjami bazowymi a samochodami np. drogówki czy też pogotowia wynoszą ok. 50km.
2019/03/16, 10:16
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.